Шпанија, нов европски првак во женска кошарка - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Шпанија, нов европски првак во женска кошарка

Шпанија, нов европски првак во женска кошарка

Шпанија е новиот европски првак во кошарка во женска конкуренција, откако „црвената фурија“ во голем стил се искачи на тронот на шампионатот што се одржуваше во Чешка. откако вчера во полуфиналето ја декласираше Белгија, Шпанија беше убедлива и на вечерашното финале против Франција, славејќи со резултат 71-55.

Цврстата одбрана беше главна одлика на Шпанките и во ова финале, па откако во првата четвртина примија 18 поени, новите европски шампионки во преостанатите 30 минути примија само 37 поени (помалку од 13 по четвртина) од инаку одличниот офанзивен француски состав. Шпанија прикажа најмногу на овој шампионат и заслужено се искачи на врвот, а најефикасни во вечерашното финале беа Литл со 19 и Торенс со 18 поени.

Бронзениот медал од овој шампионат заврши кај Белгија, откако оваа селекција во малото финале ја декласираше Грција со 78-45.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.