Шпански тандем на врвот на светскиот тенис - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Шпански тандем на врвот на светскиот тенис

Шпански тандем на врвот на светскиот тенис

Светскиот тенис добива шпански тандем на врвот. По Рафаел Надал, кој се врати на првото место на АТП – листата, и Гарбине Мугуруза, од следната седмица ќе биде на водечката позиција во ВТА – листата. Тоа ќе биде за првпат по 2003 година, двата најдобри светски рекети да доаѓаат од иста земја.

„Ова за мене е огромно достигнување. Голема чест ми е што заедно со Рафаел Надал ќе бидеме на водечките позиции во светскиот тенис“, изјави Гарбине Мугуруза.

Последен пат ова се случи во 2003 година, кога Андре Агаси беше на првото место во машка конкуренција, а Серена Вилијамс беше прворанигарана кај дамите.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.