Скаути на Арсенал ќе го следат мечот Шкупи - Вардар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Скаути на Арсенал ќе го следат мечот Шкупи – Вардар

Скаути на Арсенал ќе го следат мечот Шкупи – Вардар

Еден од најголемите европски фудбалски клубови, лондонски Арсенал преку свои претставници ќе следи дел од настапите на млади македонски репрезентативци во домашниот шампионат.

Веќе на пресметката меѓу Шкупи и Вардар на Чаир престојниов викенд, на 23. април, најавено е присуството на еден од главните скаути на Арсенал, Роберт Бенет, задолжен за „лов на млади таленти“.

Информацијата за присуството на скаути на Арсенал во Скопје ја потврдува и портпаролот на Шкупи, Хајруш Мани, потенцирајќи дека во канцеларијата на прволигашот од Чаир и официјално е пристигнато барање за присуство на нивни претставници на неделниот натпревар против македонскиот шампион Вардар. Согласно најавите, Бенет потоа ќе следи уште два натпревари од македонскиот шампионат.

По пласманот на младата репрезентација на Македонија на Европското првенство во Полска, од поодамна за европскиот фудбалски пазар интересни се вардаровите репрезентативци Дарко Велковски, Игор Алексовски, Бесир Демири, Бобан Николов…, но и младиот фудбалер на Шкупи, 20-годишниот Бесир Исени.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.