Сок стави крај на бајката на Крајиновиќ во Париз - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Сок стави крај на бајката на Крајиновиќ во Париз

Сок стави крај на бајката на Крајиновиќ во Париз

Џек Сок е изненадувачкиот победник на Мастерс-турнирот во Париз, откако американскиот тенисер во големото финале го совлада Филип Крајиновиќ, ставајќи крај на бајката на младиот Србин во „градот на светлината“ откако тој како квалификант стигна до финалето, но на крајот не успеа да се закити со трофејот.

Во израмнетиот првиот сет Крајиновиќ имаше повеќе нерви во завршницата и го доби со 7-5, но Сок возврати со 6-4 во вториот, изборувајќи се за трет и решавачки сет. По почетните 1-1 дојде до голема криза во играта на српскиот тенисер, Американецот ги освои наредните пет гејма и стигна до првата мастерс-титула во кариерата.

Титулата има уште поголемо значење ако се знае дека со неа Сок за првпат влезе меѓу најдобрите десет тенисери на АТП-листтата, воедно и си обезбеди учество на претстојниот АТП шампионат во Лондон.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.