Стадионот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ финишира со подготовките за европски натпревари - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Стадионот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ финишира со подготовките за европски натпревари

Стадионот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ финишира со подготовките за европски натпревари

Поради неопходноста најголемиот македонски стадион „Телеком арената“ да биде затворена за натпревари во летниот период поради финалните подготовки за Супер купот 2017, домашните екипи кои ќе играат на европската сцена ќе мора да бараат алтернативни терени за игра.

И, иако тоа апсолутно не е обврска на ФФМ, и Фудбалската федерација на Македонија со желба да излезе во пресрет на екипите кои ќе играат во квалификациите за ЛЕ, интензивно финишира со подготовка на централното игралиште на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во комплексот Куќа на фудбалот.

foto na den

Како што информираат од ФФМ наскоро ќе биде поставена и тревнатата подлога на стадионот согласно најмодерните европски текови, со што, дополнето и со ВИП просторот и соблекувалните, ќе се добие соодветен терен прифатен и од УЕФА за квалификациските натпревари за двете европски клупски натпреварувања.

Се очекува, согласно најавите, Работнички доколку обезбеди европска виза да ги игра своите натпревари на игралиштетот на ФФМ. Вардар бара алтернативни терени и во Софија и Ниш, додека меѓу можните стадиони на кои би ги играла своите натпревари Шкендија се спомнува и оној на ФК Скендербег во Корча, Албанија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.