Субашиќ: Што се смени кај нас? Само селекторот! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Субашиќ: Што се смени кај нас? Само селекторот!

Субашиќ: Што се смени кај нас? Само селекторот!

Хрватска цел квалификациски циклус за СП 2018 го играше топло-ладно, а откако стана сериозна опасноста за „коцкестите“ да не бидат дел од мундијалот беше донесена одлука за селекторска смена. Чачиќ доби отказ, а токму неговиот наследник, Златко Далиќ, е најзаслужниот што Хрватите одеднаш заличија на фудбалска велесила.

По убедливата победа од 4-1 во баражот против Грција, фудбалерите не го криеја задоволството што конечно заиграа онака како што се очекува од нив, но и не заборавија да го посочат новиот селектор како најзаслужен.

„Што се промени? Само селекторот, Далиќ малку повеќе разговара со нас, знае да го извлече најдоброто. Ние секогаш сме имале квалитет, само требаше да поработиме повеќе на тактички план и да се покажеме во вистинско светло. Ова е вистинското лице на Хрватска, но јасно ни е дека не смее да има опуштање бидејќи допрва треба да се играат уште 90 минути во Атина“ – изјави голманот Даниел Субашиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.