Судот пресуди: Антиќ нема да добие ниту долар од полицијата во Њујорк - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Судот пресуди: Антиќ нема да добие ниту долар од полицијата во Њујорк

Судот пресуди: Антиќ нема да добие ниту долар од полицијата во Њујорк

Перо Антиќ нема да добие ниту еден долар од полицијата во Њујорк откако судот во овој американски град ја отфрли тужбата на македонскиот кошаркар, поради претерана употреба на сила при апсењето на Антиќ и неговиот екс-соиграч Табо Сефолоша.

И додека Сефолоша доби милионска сума како отштета, поради фактот дека при приведувањето се здоби и со скршеница на ногата, во случајот на Антиќ судот имаше сосема поинаков став.

Имено, судијата денеска целосно ја отфрли тужбата на Македонецот со образложение дека полицаецот требал да донесе одлука во даден момент и неговата реакција воопшто не била надвор од правилата. Воедно, судијата потенцираше дека фактот што Перо Антиќ не бил повреден при приведувањето е јасен знак за запазената процедура.

„Разочарани сме од ваквата судиска одлука и сериозно размислуваме за жалба. Сметаме дека во случајов има прашања што треба да ги разреши порота, а не еден судија“ – изјави Дерек Селс, еден од адвокатите на Антиќ во овој случај.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.