Талески и РНЛ поразени од Фленсбург, Миркуловски без бодови во Хановер - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Талески и РНЛ поразени од Фленсбург, Миркуловски без бодови во Хановер

Талески и РНЛ поразени од Фленсбург, Миркуловски без бодови во Хановер

Филип Талески со Рајн Некар Левен загуби на гостувањето кај Фленсбург (27-22) во вториот натпревар во германската Бундес лига. За актуелниот германски шампион ова е прв пораз сезонава.

Во дербито на колото неизвесно беше само првото полувреме во кое двете екипи се менуваа во водство, а на крај домаќините заминаа на одмор со предност од 12-9. Во вториот дел Фленсбург целосно ја презеде контролата на играта и на резултатот и на крај славеше сигурна победа.

Десниот бек Хогар Гландорф го предводеше нападот на Фленсбург и беше најдобар стрелец на теренот со седум гола. Кај Рајн Некар Левен најефикасен беше Патрик Грецки со шест погодоци. Талески на овој меч остана на клупата.

Пораз во ова коло запиша и Филип Миркуловски со тимот на Вецлар на гостувањето кај својот поранешен клуб Хановер (30-27). Миркуловски постигна еден гол за Вецлар во чиј состав најефикасен беше Александер Херман со седум погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.