Талески со два гола во победата на Рајн Некар Левен во Сегед - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Талески со два гола во победата на Рајн Некар Левен во Сегед

Талески со два гола во победата на Рајн Некар Левен во Сегед

Филип Талески со Рајн Некар Левен славеше гостинска победа на гостувањето во унгарија против ПИК Сегед со 31-34, во натпреварот од 6.коло во групата А од Лигата на шампионите. За германскиот првак ова е четврта победа по која има бод помалку и останува во борба со Вардар на водечката позиција во групата.

„Лавовите“ ја оправдаа улогата на фаворити во овој дуел и во текот на целиот натпревар беа во позитива, достигнувајќи и највисоки девет гола разлика во второто полувреме (24-33).

Филип Талески имаше свој придонес во триумфот на германскиот тим и ја оправда довербата од тренерот Николај Јакобсен. Македонскиот бек постигна два гола од пет обиди, а одигра солидно и во одбраната. Најефикасен во составот на Рајн Некар Левен беше Енди Шмит со 10 гола. Кај ПИК Сегед по пет гола постигнаа Ричард Бодо и Дмитри Житников.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.