Талески со Рајн Некар Левен повторно во победнички ритам - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Талески со Рајн Некар Левен повторно во победнички ритам

Талески со Рајн Некар Левен повторно во победнички ритам

По серијата од шест натпревари без победа во Бундес-лигата и во Лигата на шампионите, Рајн Некар Левен одново се враќа во победнички ритам и врза втора победа по ред. „Лавовите“ од Манхајм на домашен терен славеа против Штутгарт со 33-23 и ја запишаа вкупно 12.победа во Бундес-лигата.

Рајн Некар Левен беше супериорен во овој дуел од почеток до крај. Извонредната игра во одбраната не им остави многу простор на гостите кои првиот дел го заврпија само со осум погодоци, а „лавовите постигнаа двојно повеќе (16-8). Во продолжението, Рајн Некар Левен рутински ја зголемуваше предноста достигнувајќи највисоки +11 (27-16).

Филип Талески коректно го заврши својот дел од обврските во одбраната, а запиша и еден гол од два обиди. Најефикасен во составот на Рајн Некар Левен беше Џери Толбринг со осум гола.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.