Тажен крај за „кралот“: Усеин Болт падна пред целта во штафетата 4х100 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Тажен крај за „кралот“: Усеин Болт падна пред целта во штафетата 4х100

Тажен крај за „кралот“: Усеин Болт падна пред целта во штафетата 4х100

Усеин Болт посакуваше на славен начин да се збогува од атлетиката во, како што најави, последната своја трка во кариерата вечерва во штафетното финале 4х100 метри на Светското првенство во Лондон.

Но тажен крај доживеа Болт, откако во последната замена за Јамајка поради повреда на задната ложа падна пред целта. Така најбрзиот човек на денешницата кој ги држи светските рекорди на 100 и 200 метри, неславно ја завршува својата кариера. Иако има само 30 години најави дека се повлекува, и покрај тоа што многумина очекуваат сепак да се премисли.

Златниот медал во финалето го освои Велика Британија со време од 37,47 секунди, втори беа Американците (37,52 секунди), а третопласирана беше јапонската штафета (38.04 секунди).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.