Тиквеш ќе се спасува, Еуромилк подобар од Хоризонт Турново - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Меѓ. Фудбал
26/09/2017 22:41
Кошарка
26/09/2017 21:01
Ракомет
26/09/2017 17:49
Фудбал
26/09/2017 12:18

Тиквеш ќе се спасува, Еуромилк подобар од Хоризонт Турново

Тиквеш ќе се спасува, Еуромилк подобар од Хоризонт Турново

Во последните два натпревари од 16. коло од Втората македонска фудбалска лига, Тиквеш на домашен терен славеше против Велазерими со 2-0, додека Еуромилк ГЛ беше подобар од Хоризонт Турново победувајќи со 1-0.

Тиквеш дојде и до втората пролетна победа, решен да се избори за опстанок во второлигашката конкуренција и покрај очајната есенска полусезона. Тиквеш до победата дојде со головите на Мартин Никовиќ во 67. и во 79. минута.

Еуромилк ГЛ, пак, додека до победата против Хоризонт со голот на Андреј Кудијан во 66. минута од средбата.

КОМПЛЕТНИ РЕЗУЛТАТИ – 16. КОЛО

Академија Пандев – Металург 2-0

Вардар Неготино – Тетекс 0-0

Скопје – Новаци 2-1

Тиквеш – Велазерими 2-0

Еуромилк ГЛ – Хоризонт Т. 1-0

ТАБЕЛА: Академија Пандев 43 бода, Скопје 30, Еуромилк ГЛ 29, Новаци 25, Металург 23, Хоризонт Т. 19, Велазерими 15, Вардар Неготино 14, Тетекс 13, Тиквеш 13 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.