Тим на годината на УЕФА – Рамос со повеќе гласови од Роналдо и од Меси - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35
Кошарка
10/12/2017 18:43

Тим на годината на УЕФА – Рамос со повеќе гласови од Роналдо и од Меси

Тим на годината на УЕФА – Рамос со повеќе гласови од Роналдо и од Меси

Фудбалерот на Реал Мадрид, Серхио Рамос доби најмногу гласови од посетителите на официјалниот сајт на УЕФА, во изборот на тимот на годината. За Рамос гласале 488.908 посетители на сајтот. Зад него во изборот се Роналдо (450.220) и Лионел Меси (418.449).

Во изборот на тимот на годината, најпопуларни се играчите на Реал Мадрид кои добија 24% од гласовите, потоа следува Барселона со 16% а зад нив се Манчестер јунајтед со 6% , Јувентус со 5% и Арсенал со 4%.

Иделаниот тим на УЕФА за 2016 година го сочинуваат: Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Џером Боатенг (Баерн), Леонардо Бонучи (Јувентус) Серхио Рамос (Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Лука Модриќ (Реал Мадрид), тони Крос (Реал Мадрид), Андреас Иниеста (Барселона), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Лионел Меси (Барселона), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид).

Во изборот на тимот за 2016 година гласале повеќе од 7 милиони посетители на сајтот на УЕФА од кои речиси половина се од Европа.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.