Титулата е на дофат - Хамилтон прв и во Јапонија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
21/10/2017 19:15
Ракомет
21/10/2017 18:28
Коментари
20/10/2017 19:35
Фудбал
19/10/2017 21:31

Титулата е на дофат – Хамилтон прв и во Јапонија

Титулата е на дофат – Хамилтон прв и во Јапонија

Луис Хамилтон направи уште еден чекор напред кон шампионската титула откако денеска триумфираше на трката за ГН на Јапонија, негова осма победа сезонава. Британецот делуваше импресивно и за разлика од претходното натпреварување во Малезија, овојпат не се задоволи само со втората позиција, извозе одлично и заслужено се искачи на врвот на победничкиот пиедестал.

Ферстапен, кој триумфираше во Малезија, овојпат му „дишеше во врат“ на Хамилтон до крај, но не успеа да најде начин да го мине возачот на Мерцедес и мораше да се задоволи само со второто место, пред својот тимски колега Рикиардо.

За задоволството во тимот на Хамилтон да биде комплетно, Себастијан Фетел повторно се соочи со огромни проблеми со болидот, па Германецот воопшто не ја заврши трката, а разликата меѓу двајцата водечки во генералниот пласман сега изнесува огромни 59 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.