Толку од Лајпциг во трката за освојување на Бундеслигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Толку од Лајпциг во трката за освојување на Бундеслигата

Толку од Лајпциг во трката за освојување на Бундеслигата

Лајпциг и дефинитивно веќе го губи здивот во трката за шампионскиот трофеј во Германија. Во 25. коло од Бундеслигата, Лајпциг убедливо загуби на гостувањето во Бремен од Вердер со 3-0.

Уште во 34. минута Јонузовиќ ја најави победата на домашните. Потоа погоди и Грилиц во 59. минута, за конечните 3-0 да ги постави Кајнц во 90. минута.Junuzovic excellent long-range goal HD- Werder… by euro-goal-tv

Florian Grillitsch Goal Bremen 2 – 0 RB Leipzig… by Score5

/// by 87taras

Лајпциг по овој пораз остана со 49 бода, десет помалку од водечкиот Баерн Минхен кој има натпревар помалку, оној утрешниот на гостувањето против Менхенгладбах.

РЕЗУЛТАТИ – 25. КОЛО

Вердер – Лајпциг 3-0

Аугсбург – Фрајбург 1-1

Келн – Херта 4-2

Хофенхајм – Леверкузен 1-0

Волфсбург – Дармштад 1-0

ТАБЕЛА: Баерн Минхен 59 бода, Лајпциг 49, Борусија Д. 46, Хофенхајм 45, Херта 40, Келн 37, Фрајбург 35,…

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.