Тони Надал: Ќе го стигнеме Федерер! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Тони Надал: Ќе го стигнеме Федерер!

Тони Надал: Ќе го стигнеме Федерер!

Тренерот на Рафаел Надал, кој воедно е и негов чичко, Тони Надал верува во својот внук, и вели дека Рафа за брзо ќе го стигне Роџер Федерер по бројот на Гренд слем титули. Тони Надал е еден од главните „виновници“ за успехот на Надал, кој по крајот на оваа сезона ќе отстапи од тренерското место, за да се фокусира на тениска академија во Мајорка која е проект на неговата фамилија.

„Ќе ги стигнеме 19. титули на Федерер, сигурен сум во тоа. Остана да се освои уште некој Ролан Гарос, но знаеме дека ќе биде тешко“, вели Тони Надал.

Кога станува збор за двајцата тенисери, Надал и Федерер се како мотив еден за друг. Кога едниот ќе освои некој Гренд слемовите во една сезона, другиот веднаш возвраќа. Така е и оваа сезона кога Швајцарецот стигна до титулите на Аустралијан Опен и Вимблдон, а светскиот рекет број 1 возврати со Ролан Гарос и од вчера, УС Опен.

Моментално Федерер е прв на листата по број на Гренд слем титули, има 19, додека Надал засега има 16. По нив двајца се Пит Сампрас со 14 пехари, па следи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со 12 освоени титули на Гренд слем турнирите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.