Три гола на Манасков во убедливиот триумф на Рајн Некар Левен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/05/2017 16:51
Ракомет
25/05/2017 21:10
Коментари
25/05/2017 18:53
Фудбал
25/05/2017 14:47

Три гола на Манасков во убедливиот триумф на Рајн Некар Левен

Три гола на Манасков во убедливиот триумф на Рајн Некар Левен

Рајн Некар Левен немаше милост во дуелот со последнопласираниот Кобус славејќи победа со 33-20 во натпреварот од 26.коло во Бундес лигата. Овој триумф ги однесе „лавовите“ на првата позиција на бундеслигашката табела со 47 бода, еден повеќе од сега второпласираниот Фленсбург.

Во составот на Рајн Некар Левен на овој меч беа двајцата македонски репрезентативци. Дејан Манасков постигна три гола од осум обиди, а Филип Талески имаше три шута кон противничкиот гол, но не успеа да се запише во листата на стрелците. Најефикасен во домашниот тим беше Ким Егдал ду Риц со осум гола.

Победа на домашен терен славеше и Филип Миркуловски со тимот на Вецлар. Во дербито со Лајпциг, Вецлар победи со 24-23 и се одвои на 6.место на табелата со два бода повеќе пред нивниот денешен противник. Македонскиот бек остана без погодок на овој меч. Најефикасни во составот на Вецлар беа Кристијан Бјорсен и Филип Вебер со по шет гола.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.