Тројките на Костоски недоволни за изненадување против Клуж - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
19/08/2017 10:30
Фудбал
18/08/2017 19:45
Фудбал
18/08/2017 11:31
Фудбал
18/08/2017 9:19

Тројките на Костоски недоволни за изненадување против Клуж

Тројките на Костоски недоволни за изненадување против Клуж

Одличниот настап на Александар Костоски на гостувањето против Клуж сепак не беше доволно за тимот на Питешт да приреди изненадување против лидерот на табелата во романскиот шампионат. Клуж на крајот триумфираше со 94-84, иако на три минути до крајот домаќините имаа само три поени предност, за во самиот финиш кошаркарите на Питешт да промашат неколку шутеви и на крајот да претрпат двоцифрен пораз.

Клуж во неколку наврати се одлепуваше, но гостите се враќаа најмногу благодарение на македонскиот плејмејкер, кој и во втората и во четвртата четвртина постигна по две тројки со кои внесуваше резултатска неизвесност. На крајот, Костоски го заврши натпреварот со шест тројки од осум обиди за вкупно 22 поени, згора на тоа имаше и дури девет асистенции, но и тоа беше недоволно за да се приреди сензација противв еден од најдобрите романски клубови во моментов.

Питешт по овој пораз се наоѓа на делба на четвртото до шестото место во плејог разигрувањето за титулата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.