Цедевита доведе и наследник на Билан, комплетирана цела нова петорка - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Цедевита доведе и наследник на Билан, комплетирана цела нова петорка

Цедевита доведе и наследник на Билан, комплетирана цела нова петорка

Раководството на Цедевита делува решено овој тим конечно да се искачи на тронот на АБА-лигата, па хрватскиот првак комплетираше цела нова петорка, со која ќе се обиде да ја симне Црвена звезда од врвот на регионалното натпреварување.

Цедевита денеска го комплетираше трансферот на Андрија Стипановиќ, долгогодишниот босански репрезентативец кој доаѓа во Загреб од Турција, каде со успех го носеше дресот на Бујукчекмече. Стипановиќ, кој претходно настауваше и за Трабзон, Остенде, Кремоне и Јуве Касерта, во тимот на Цедевита ќе го замени Миро Билан, кој реши да го напушти вицешампионот на АБА-лигата.

Само за потсетување, пред босанскиот центар екипата на Цедевита, која ќе биде предводена од тренерот Јуре Здовц, ги ангажираше и Роко Лени Укиќ, Иван Рамљак, Вил Чери и Деметрис Николс.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.