Цедевита посилна од повредите, преку Партизан до финалето во АБА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Цедевита посилна од повредите, преку Партизан до финалето во АБА

Цедевита посилна од повредите, преку Партизан до финалето во АБА

Цедевита е првиот финалист во АБА-лигата откако хрватскиот тим во интересен натпревар успеа да слави над Партизан со резултат 87-78. Првакот на Хрватска беше посилен и од огромните проблеми со повреди со кои се соочи, откако најдобриот кошаркар на Цедевита, Американецот Боутрајт, се повреди по неполна минута игра од вечерашната мајсторка. Згора на тоа, при едно лизгање и крајно лош пад во третата четвртина настрада и Марко Араповиќ, кој потоа не се врати на теренот до самиот крај.

И покрај сето ова, Цедевита беше тимот што доминираше во текот на целата средба. Гостите од почетокот се најдоа во ситуација да бркаат негатива што на момент беше и двоцифрена, на момент со серија прецизни шутеви дојдоа до шест поени разлика, но потоа шутот престана да ги служи избраниците на Александар Џикиќ, за на крајот да го загубат натпреварот со конечни 87-78.

Билан со 16 и Бабиќ со 14 поени беа најефикасни кај Цедевита, додека први стрелци на Партизан на вечерашниот натпревар беа Хечер со 16 и Луковиќ со 13 поени.

Противникот на Цедевита ќе биде познат во вторник, кога Црвена звезда ќе го пречека Будуќност во мајсторката од втората полуфинална двојка.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.