Цедевита во трилер-дуел до финалето во Суперкупот на АБА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Цедевита во трилер-дуел до финалето во Суперкупот на АБА

Цедевита во трилер-дуел до финалето во Суперкупот на АБА

Цедевита по голема битка успеа да триумфира над тимот на Мега Бемакс и да е пласира во финалето од Суперкупот на АБА-лигата, што се одржува во Бар, Црна Гора.

Хрватскиот првак делуваше сигурно на патот до финалето откако по првото полувреме одигра импресивно во нападот постигнувајќи 59 поени (59-45). Сепак, противникот од Србија покажа карактер и успеа да се врати во мечот. Мека Бемакс на една минута до крајот намали на 92-91, резултат при кој оваа екипа не релизираше и две слободни фрлања преку Александар Лазиќ.

Цедевита го искористи овој подарок и успеа да ја задржи предноста до самиот крај, па хрватскиот тим во финалето ќе се сретне со подобриот од мечот Морнар – Будуќност.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.