Цела сала занеме: Хорор-повреда на Марко Араповиќ (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
20/08/2017 18:54
Кошарка
20/08/2017 14:14
Кошарка
19/08/2017 23:06
Кошарка
19/08/2017 22:06

Цела сала занеме: Хорор-повреда на Марко Араповиќ (видео)

Цела сала занеме: Хорор-повреда на Марко Араповиќ (видео)

Цедевита скапо ја плати победата над Партизан, по тешката повреда што Марко Араповиќ ја заработи во второто полувреме од мечот во Загреб. Младиот кошакар тргна да блокира обид за тројка, но притоа се лизна, а при падот заработи скршеница на ногата. Целата сала во еден момент занеме, веднаш беше очигледно дека повредата е многу сериозна, а Араповиќ ги собра аплаузите откако реши со имобилизирана нога да се врати на клупата и да ги бодри своите соиграчи на патот до победата.

Според првичните информации, Марко Араповиќ нема да може да игра кошарка до крајот на 2017 година, а неговиот камбек може да се очекува на почетокот од следната година.

Веќе во првата минута од вчерашната мајсторка повреда заработи и најдобриот кошаркар на Цедевита, Американецот Рајан Боутрајт, кој ќе паузира минимум десетина дена и ќе пропушти најмалку еден натпревар од финалната серија во АБА-лигата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.