Центарот на Олимпија, МВП на сезоната во АБА-лигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/04/2017 22:45
Кошарка
26/04/2017 21:38
Кошарка
26/04/2017 20:49
Ракомет
26/04/2017 19:27

Центарот на Олимпија, МВП на сезоната во АБА-лигата

Центарот на Олимпија, МВП на сезоната во АБА-лигата

Никола Јанковиќ од редовите на Унион Олимпија е МВП на регуларниот дел на сезоната на АБА-лигата, беше објавено на официјалната веб-страница на регионалното натпреварување.

Српскиот интернационалец во редовите на словенечкиот кошаркарски гигант ја заврши сезоната со просечни 19,24 индексни поени по натпревар, што е речиси за еден поен повеќе од второпласираниот Рајан Боутрајт од Цедевита. Јанковиќ во просек бележеше по 16,6 поени, 7,3 скокови, 1,4 украдени топки и 1,1 асистенција по натпревар, бројки со кои беше петти најдобар стрелец и петти најдобар скокач во сезоната.

Јанковиќ претходно беше избран за МВП на лигата за месец декември и МВП на 13. коло во регионалното натпреварување.

На следното видео можете да погледнете дел од најатрактивните потези на српскиот интернационалец во дресот на Унион Олимпија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.