Црна Гора поразена од Чешка во Подгорица - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Црна Гора поразена од Чешка во Подгорица

Црна Гора поразена од Чешка во Подгорица

Машката ракометна репрезентација на Црна Гора загуби од Чешка со 26-28 на контролниот натпревар што се одигра во Подгорица во склоп на подготовките во неделата на ЕХФ. Црна Гора е еден од противниците на Македонија во групата Ц на претстојното ЕП 2018 во Хрватска., покрај Словенија и Германија.

Избраниците на селекторот Драган Ѓукиќ одиграа изедначен натпревар против Чешка во кој последен пат беа во водство во 50.минута. Но, Чесите беа поуспешни во финишот на натпреварот, ја искористија предноста со играч повеќе и со неколку контри направија пресврт и се одлепија на 23-26, а потоа ја задржаа позитивата до крај.

Стефан Вујовиќ кој по тригодишна пауза повторно се врати во репрезентацијата на Црна Гора, го предводеше нападот на домаќините со шест гола. Исто толку запипа и Марко Ласица. По три погодиц за Црна Гора постигнаа Стефан Чавор, Владан Липовина и Божо Анѓелиќ.  Во составот на Црна Гора поради повреда не настапија Вуко Борозан, Васко Шеваљевиќ и Жарко Пејовиќ, а овој репрезентативен собир откажа повредениот Немања Грбовиќ.

Репрезентациите на Црна Гора и на Чешка утре ќе го одиграат вториот контролен меч во овие подготовки.

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.