Црвена Звезда ја збриша Цедевита и ја одбрани круната во АБА - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Останато
22/10/2017 20:35
Останато
22/10/2017 16:31
Фудбал
22/10/2017 16:26
Фудбал
22/10/2017 14:17

Црвена Звезда ја збриша Цедевита и ја одбрани круната во АБА

Црвена Звезда ја збриша Цедевита и ја одбрани круната во АБА

Српскиот клуб Црвена Звезда ја одбрани шампионската титула во АБА-лигата, откако вечерва во Загреб стигна и до третата победа во финалната серија против Цедевита. „Црвено-белите“ славеа со 61-77 и на надмоќен начин ја одбранија круната од лани. Избраниците на тренерот Дејан Радоњиќ беа домантни во текот на целата сезона и повторно се пласираа во Евролигата.

Црвена Звезда ја доби првата четвртина со 18-22, на полувреме ја зголеми предноста на седум поени (39-46), а во продолжението и комплетно го разби ривалот.

Томпсон со 14 и Симоновиќ со 13 поени беа најефикасни во составот на Црвена Звезда. Кај Цедевита, Катиќ уфрли 12 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.