ЦСКА Москва во проблеми: Без Вестерман на неодредено време - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

ЦСКА Москва во проблеми: Без Вестерман на неодредено време

ЦСКА Москва во проблеми: Без Вестерман на неодредено време

Кошаркарскиот евролигаш ЦСКА Москва потврди дека нивниот плејмејкер, Лео Вестерман, ќе отсуствува од терените на неодредено време, откако пред два дена се повреди на мечот против ВЕФ Рига, во рамките од ВТБ лигата.

Францускиот организатор на игра во последните минути од мечот го повреди бутниот мускул по судир со противнички играч, по првите медицински прегледи беше утврдено дека ќе биде потребна операција за да се отстрани хематомот, а вчера во Москва беше успешно опериран.

Кога Вестерман би се вратил на кошаркарските терени ќе се знае откако целосно ќе заврши процесот на рехабилитација, а дотогаш ЦСКА Москва ќе мора да се справува со противниците без негова помош.

Вестерман сезонава има учинок од 4.5 поени и 2.3 асистенции по натпревар во Евролигата по првите четири кола, а просечно минуваше по 16 минути на паркетот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.