ЦСКА подобра од Жалгирис за четврта победа во Евролигата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

ЦСКА подобра од Жалгирис за четврта победа во Евролигата

ЦСКА подобра од Жалгирис за четврта победа во Евролигата

Кошаркарите на ЦСКА Москва ја запишаа и четвртата победа сезонава во Евролигата, славејќи во својот петти натпревар против Жалгирис со 94-91 (22-19,29-17,18-26,25-29).

По почетната мала неизвесност и рамноправност во првата четвртина, Русите комплетно доминираа во вториот период создавајќи предност и од 15 поени разлика со што ја најавија победата против Жалгирис.

Во второто полувреме успеја да ја задржат создадената предност, и покрај тоа што гостите се обидеа да дојдат до пресврт. Но во задоцнет финиш единствено што се изборија е за чесен пораз од 94-91.

Предводник во победата на ЦСКА беше Нандо Де Коло со „дабл-дабл“ ефект од 25 поени и 10 скока, додека Вил Клибурн мечот го заврши со 26 поени. Во поразениот тим на Жалгирис се издвои Василије Мичиќ со 20 поени, додека Улановас запиша 14 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.