У21: Австријците пред доаѓањето во Македонија поразени од Србија... (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

У21: Австријците пред доаѓањето во Македонија поразени од Србија… (видео)

У21: Австријците пред доаѓањето во Македонија поразени од Србија… (видео)

Младата репрезентација на Австрија, пред доаѓањето во Скопје на дуелот против Македонија во квалификациите за ЕП 2019, загуби од Србија (1-3) на дуелот во Ензерсдорф.

Србите со овој триумф го продолжија максималниот ефект по четири натпревари во квалификациите, уште еднаш потврдувајќи дека се главниот фаворит за освојување на првото место во групата.

Србите поведоа со голот на Лутовац во 30. минута, Австрија успеа да израмни на 1-1 со голот на Лаимер во 80. минута…


Но, гостите дојдоа до победа со погодоците од пенал на Јовиќ во 87. минута и Илиќ во 91. минута.


Србија, за разлика од дуелот против Македонија во Скопје, сега играше без најдобрите свои фудбалери Живковиќ и Грујиќ кои, по смената на Славољуб Муслин, се активирани во сениорската селекција на Србија во рамките на подготовките за СП 2018.

Македонија против Австрија игра на 14. ноември од 13 часот на националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

РЕЗУЛТАТИ – ГРУПА 7

Ерменија – Русија 1-2

Австрија – Србија 1-3

ТАБЕЛА: Србија (4 нат.) 12 бода, Русија (5 нат.) 10, Ерменија (6 нат.) 7, Австрија (4 нат.) 6, МАКЕДОНИЈА (3 нат.) 3, Гибралтар (6 нат.) 3 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.