Уапсен бомбашот од Дортмунд: Русин го извршил нападот поради финансиски побуди! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Уапсен бомбашот од Дортмунд: Русин го извршил нападот поради финансиски побуди!

Уапсен бомбашот од Дортмунд: Русин го извршил нападот поради финансиски побуди!

Германската полиција уапсила утрово 28-годишно момче, осомничено за бомбашкиот напад на автобусот со фудбалерите на Борусија Дортмунд пред десет дена, соопштено е денеска од германското обвинителство.

Германците откриваат дека е уапсен Русинот Сергеј В., кој имал и германско државјанство. Според истражителите Сергеј сам го осмислил и спровел нападот на автобусот пред мечот на Борусија со Монако. Во нападот, како што е познато, беа повредени дефанзивецот на Борусија, Марк Бартра, како и еден полицаец кој беше во придружба на автобусот.

Истражителите на местото на злочинот пронајдоа писмо во кое се наведува дека одговорноста за нападот ја преземаат исламистичките екстремисти, но веднаш се посомневаа во неговата вистинитост.

policija dortmund

Во денешното соопштение од германското обвинителство се нагласува дека мотивот на напаѓачот е од финансиска природа. Со нападот сакал да ја спушти вредноста на акциите на германскиот тим, а во текот на истрагата откриено е дека преку интернет Сергеј В. купил акции од клубот во вредност од 78.000 евра.

Русинот е обвинет за обид за убиство, нанесување тешки телесни повреди и предизвикување експлозии на јавно место. Уапсен бил покрај градот Тубинген, во обид за заминување од Германија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.