Уникаха е прв финалист во Еврокупот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/04/2017 22:45
Кошарка
26/04/2017 21:38
Кошарка
26/04/2017 20:49
Ракомет
26/04/2017 19:27

Уникаха е прв финалист во Еврокупот

Уникаха е прв финалист во Еврокупот

Уникаха Малага е првиот финалист во кошаркарскиот Еврокуп, откако шпанскиот прволигаш по само две средби ја доби полуфиналната серија против Локомотив Кубан со максимални 2-0 во победи. Откако приредија големо изненадување со победата во Русија пред неколку дена, кошаркарите на Уникаха си ја доработија задачата вечерва, откако на домашен терен славеа со 74-63.

Целата задача беше завршена во првата четвртина што домашниот тим ја доби со 27-11, по што Уникаха умешно ја одржуваше предноста до самиот крај, за огромен успех со пласман во големото финале. Немања Недовиќ со 21 поен беше прв стрелец во победничкиот тим, пред Фог со 16 поени, додека најефикасен кај Локомотив беше Кевин Џонс со 17 поени и 10 скокови.

Ривал на Уникаха во финалето ќе биде подобриот од мајсторката меѓу Валенсија и Хапоел Ерусалим, откако израелскиот тим денеска славеше на домашен терен со 79-66 и израмни на 1-1 во победи во оваа полуфинална серија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.