Успешни тестови на Кубица, камбекот во Формула 1 е на дофат - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Успешни тестови на Кубица, камбекот во Формула 1 е на дофат

Успешни тестови на Кубица, камбекот во Формула 1 е на дофат

Роберт Кубица направи уште еден значаен чекор напред кон враќање во Формула 1 откако полскиот возач во текот на вчерашниот ден имаше успешно тестирање на болидот на Вилијамс на патеката „Силверстон“.

Овие тестови беа од претходно најавени како дел од евалуацијата на способностите на Полјакот, за кој дополнително ќе биде донесена одлука дали да му биде дадена шанса како возач во 2018 година. Кубица важеше за еден од најдобрите возачи се до страшната несреќа пред шест години на рели трката во Андора.

Роберт имаше успешен ден со тимот денеска на Силверстон, возејќи го нашиот болид FW36. Тоа е се што можеме да кажеме во моментов“ – кратко соопштија челниците на Вилијамс.

Актуелниот првак Нико Розберг, кој од неодамна се вклучи во менаџерскиот тим на Кубица, изјави дека нема никаков сомнеж дека полскиот возач е подготвен повторно да биде дел од „летечкиот циркус“, а на Вилијамс е да реши дали да го ангажира или тој да почне да разговара со останатите тимови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.