Вардар со две Американки ќе атакува на висок пласман - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Вардар со две Американки ќе атакува на висок пласман

Вардар со две Американки ќе атакува на висок пласман

Македонскиот прволигаш Вардар со зголемени амбиции ќе влезе во завршницата од оваа кошаркарска сезона во женскиот шампионат откако „црвено-црните“ ги засилија своите редови со две американски кошаркарки.

Станува збор за 25-годишната Делисиа Шарп, висока 197 сантиметри која настапува на позицијата центар, и Ешли Ватс (24 години, позиција плејмејкер), со чиј ангажман „црвено-црните“ значително го креваат квалитетот во својот тим. Покрај двете Американки, нов член на Вардар е  и македонската репрезентативка Фотка Ѓорѓиева, кој пристигна од редовите на Трокал.

Во сезоната во која клубот ја прославува својата 70-годишнина ставивме дополнителен акцент на женскиот клуб. Со доведувањето на двете Американки, како и на репрезентативката Ѓорѓиева, чекориме напред и дополнително го развиваме нашиот клуб. Исто како и машката екипа, и женската има идеални услови за работа во нашата сала“ – изјави Бране Андриевски, кој заедно со Дарко Крстиќ е задолжен за развој на женската кошарка во таборот на „црвено-црните“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.