Вардар тргнува во ЛШ од Полска, прв во Скопје доаѓа Кире Лазаров - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Вардар тргнува во ЛШ од Полска, прв во Скопје доаѓа Кире Лазаров

Вардар тргнува во ЛШ од Полска, прв во Скопје доаѓа Кире Лазаров

Екипата на Вардар одбраната на титулата во Лигата на шампионите ќе ја стартува со гостување во Полска, против екипата на Висла Плоцк. ЕХФ дури денеска, петнаесетина дена по ждребот, го објави распоредот на натпреварите за групната фаза, во која „црвено-црните“ се дел од групата Б заедно со Барселона, Некар Левен, Целје, Висла Плоцк, Пик Сегед, Нант и Кристијанштад.

Новата сезона ќе стартува на 13 септември, а најдоцна до 17 септември ќе биде комплетирано првото коло, во кое „вардарци“ ќе гостуваат во Полска на ривалот со кого се имаат сретнато неколку пати во изминатите години.

Првиот домашен натпревар во ЛШ во новата сезона европскиот првак ќе го игра против француски Нант, кој во Скопје ќе биде предводен од репрезентативниот капитен Кире Лазаров.

Првиот натпревар со Барселона „вардарци“ го играат на домашен терен во периодот од 11 до 15 октомври, по што веднаш ќе следи гостување во Германија на тимот на Некар Левен.

raspored vardar

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.