Видал прв се откажа од Чиле по квалификацискиот дебакл - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Видал прв се откажа од Чиле по квалификацискиот дебакл

Видал прв се откажа од Чиле по квалификацискиот дебакл

Фијаското во квалификациите за СП 2018 и необезбедниот пласман на мундијалот ќе придонесе да дојде до „ремонт“ во редовите на чилеанската репрезентација, а прв нога повлече Артуро Видал.

Фудбалерот на Баерн, кој поради суспензија не настапи на клучниот дуел со Бразил, попладнево обелодени дека повеќе нема да настапува за својата национална селекција. Иако има само 30 години, Видал објави дека веќе нема да го носи дресот на Чиле, останувајќи на 99 натпревари за репрезентацијата.

Чилеанските медиуми најавуваат дека ова е само почеток на „ремонтот“, оставка во следните денови се очекува од селекторот Пици, а стапките на Видал ќе ги следат и искусните Медел и Браво.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.