ВМФЛ: Академија Пандев со убедлива победа во чест на Филип Лазаревски - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

ВМФЛ: Академија Пандев со убедлива победа во чест на Филип Лазаревски

ВМФЛ: Академија Пандев со убедлива победа во чест на Филип Лазаревски

Лидерот во второлигашката конкуренција Академија Пандев триумфираше убедливо со 4-0 против Вардар Неготино во заостанатиот натпревар од 21. коло во Втората македонска фудбалска лига.

Мечот претходно беше одложен поради трагичната смрт на 15-годишниот член на Академија Пандев и младински репрезентативец Филип Лазаревски. Токму во негова чест денеска одиграа фудбалерите од Струмица и победија. Стрелци на головите за Академија Пандев беа Зоран Балдовалиев и Александар Мишов, кои стрелаа во два наврати.

Во последниот дуел од 21. коло, Скопје со 2-0 го победи Тиквеш со головите на Мартин Христов и Ѓоко Алексовски.

ТАБЕЛА: Академија Пандев 50 бодови, Скопје 38, Новаци 35, Еуромилк 33, Хоризонт Т 32, Влазерими 24, Металург 24, Вардар Неготино 19, Тиквеш 19, Тетекс 18 бодови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.