Во Вардар не може без тренерски рокади: Парондо асистент на Дибирова во женскиот тим - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Во Вардар не може без тренерски рокади: Парондо асистент на Дибирова во женскиот тим

Во Вардар не може без тренерски рокади: Парондо асистент на Дибирова во женскиот тим

Во Вардар очигледно не можат без рокада на тренери. Треба да се испробаат сите, и тоа на речиси сите работни места. Тоа е така уште откако газда Сергеј Самсоненко се симна крај аут линијата во машкиот тим. Сега на ред дојде Шпанецот Парондо.

На сајтот на ЖРК Вардар се вели, европскиот ракометен вицепрвак Вардар од денеска има засилување во стручниот штаб. Нов асистент на тренерот Ирина Дибирова во иднина ќе биде Роберто Гарсија Парондо, кој ќе биде на клупата заедно со Аце Станковски.

Парондо е и актуелен помошник на Раул Гонзалез во машката сениорска репрезентација на Македонија, и поранешен ракометар на Сиудад Реал. Тој настапуваше за унгарскиот клуб Будакалаш, а претходно за ПИК Сегед. Тој е третиот шпански тренер во Вардар, по Раул Гонзалез и Давид Дејвис Камара.

Првите натпревари за Парондо на клупата на Вардар ќе бидат на турнирот од регионалната ВРХЛ лига следната недела во Подгорица.

Фото: www.zrkvardar.mk

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.