ВТОРА ЛИГА: Борец ја запре победничката низа на Беласица, Гостивар го презеде врвот на Западот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/10/2017 22:47
Ракомет
23/10/2017 17:02
Коментари
23/10/2017 13:15
Останато
22/10/2017 20:35

ВТОРА ЛИГА: Борец ја запре победничката низа на Беласица, Гостивар го презеде врвот на Западот

ВТОРА ЛИГА: Борец ја запре победничката низа на Беласица, Гостивар го презеде врвот на Западот

Екипата на Борец од Велес успеа да ја запре победничката низа на Беласица на стартот од сезоната во Втората лига – Исток.

По шест победи на струмичани, во 7. коло од второлигашката конкуренција Беласица денеска одигра без голови на гостувањето против Борец во Велес.

Сето тоа го искористи штипска Брегалница која со убедливата победа од 4-1 против Плачковица дојде само до два бода негатива на табелата од Беласица.

ВТОРА ЛИГА ИСТОК – 7. КОЛО

Победа Валандово – Осогово 3-0
Борец – Беласица 0-0
Кожув – Тиквеш 1-1
Брегалница – Плачковица 4-1
Каменица Саса – слободна

ТАБЕЛА: Беласица 19 бода, Брегалница 17, Плачковица 12, Кожув 11, Тиквеш 10, Борец 10, Осогово 7, Победа Валандово 5, Хоризонт Турново 3, Каменица Саса 1 бод.

Во Втората лига Запад, екипата на Македонија Ѓорче Петров дојде до првиот триумф во сезоната, откако со убедливи 3-0 на својот стадион славеше против Струга Трим Љум.

Боби Божиновски го отвори резултатот во 31. минута од пенал, а победата ја запечатија со голови во вториот дел Иван Настевски и Михајло Јакимоски.

Тетекс славеше против Локомотива со 2-1, додека Гостивар се проби на врвот од табелата по триумфот на гости против Зајази од 1-3.

ВТОРА ЛИГА ЗАПАД – 7. КОЛО
Тетекс – Локомотива 2-1
Македонија Ѓ.П. – Струга Трим Лум 3-0
Зајази – Гостивар 1-3
Лабуништа – Еуромилк 3-0
Велазерими – Новаци (утре, 14:30 ч.)

ТАБЕЛА: Гостивар 14 бода, Велазерими(-1) 13, Струга Трим Лум 12, Еуромилк 10, Локомотива 9, Тетекс 9, Лабуништа 8, Македонија ЃП 7, Новаци(-1) 5, Зајази 5 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.