ВТОРА ЛИГА - ИСТОК: Беласица ниже победи, триумф и на Брегалница и Борец (ФОТО) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Беласица ниже победи, триумф и на Брегалница и Борец (ФОТО)

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Беласица ниже победи, триумф и на Брегалница и Борец (ФОТО)

Беласица продолжува со максималниот ефект на стартот од сезоната во Втората лига Исток запишувајќи ја и петтата победа во денешното 5. коло. Во дерби пресметката во Штип, Брегалница славеше со 3-1 против Кожуф, а Борец во Велес беше подобар од Тиквеш.

Александар Пановски со гол во 41. минута донесе триумф од 1-0 за Борец на пресметката против кавадарчани.

Пепи Георгиев во 25. минута и Валентин Кочоски во 37. минута, пак, беа стрелци за Беласица која славеше на гостувањето против Хоризонт, на дуелот кој се играше во Турново.

Turnovo - Belasica 2

Брегалница со 3-1 победи против Кожуф. Ристе Наумов во 14. минута ја донесе Брегалница во водство од 1-0. На 2-0 во 29. минута зголеми Горан Здравков, а Наумов со својот втор гол во 40. минута веќе обезбеди 3-0. Почесниот гол за гостите го постигна Тошевски во 78. минута од натпреварот.

Плачковица славеше со 0-2 на гостувањето против Победа Валандово. Даниел Боневски во 27. минута ги донесе гостите во водство, а конечните 0-2 ги постави Мартин Петров од пенал во 91. минута.

РЕЗУЛТАТИ – 5. КОЛО

Брегалница – Кожуф 3-1

Борец – Тиквеш 1-0

Хоризонт Турново – Беласица 0-2

Осогово – Каменица Саса 2-2

Победа Валандово – Плачковица 0-2

ТАБЕЛА: Беласица 15 бода, Брегалница 11, Борец 9, Тиквеш 9, Плачковица 9, Кожуф 7, Осогово 7, Победа Валандово 2, Каменица Саса 1, Хоризонт Турново без бодови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.