ВТОРА ЛИГА - ИСТОК: Брегалница убедлива во Турново, триумф на Осогово! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Брегалница убедлива во Турново, триумф на Осогово!

ВТОРА ЛИГА – ИСТОК: Брегалница убедлива во Турново, триумф на Осогово!

Штипска Брегалница со убедлива победа од 1-3 на гостувањето против Хоризонт во Турново ја почна сезоната во Втората лига Исток.

Штипјани сосема заслужено стигнаа до триумфот кој беше најавен со голот на Ристе Наумов уште во 30. минута. Домашните израмнија во 64. минута преку Михаилов, но во 81. минута Оливер Христов донесе водство од 1-2, а потоа и Горан Здравков заокружи на 1-3.

Јован Манев, пак, беше стрелец на единствениот погодок за Осогово кој триумфираше против Кожуф во Кочани.

Плачковица со пресврт славеше на дуелот против Каменица Саса со 2-1. Гостите најпрво поведоа во првото полувреме со голот на Зоран Златковски, но Мартин Петров е херојот на Плачковица со двата гола во 47. минута и 64. минута од пенал за конечен триумф од 2-1.

РЕЗУЛТАТИ – 1. КОЛО

Хоризонт Турново – Брегалница 1-3

Плачковица – Каменица Саса 2-1

Победа Валандово – Борец Велес 0-0

Осогово – Кожуф 1-0

Беласица – Тиквеш (12. септември)

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.