Втора лига: Инцидент во Новаци, триумф на Еуромилк, само реми за ФК Скопје - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Останато
29/04/2017 23:48
Тенис
29/04/2017 17:08
Ракомет
28/04/2017 21:43
Фудбал
28/04/2017 20:02

Втора лига: Инцидент во Новаци, триумф на Еуромилк, само реми за ФК Скопје

Втора лига: Инцидент во Новаци, триумф на Еуромилк, само реми за ФК Скопје

Голем инцидент се случи на второлигапкиот натпревар меѓу Новаци и Вардар Неготино, кога неслужбено лице ја прескокна оградата и го удри претставникот на гостинскиот тим, Горан Гогов. Тој беше во бессознание, судијата ја прекина средбата, имаше мачни сцени, а дури откако дојде возило на Брза Помош и интервенираше, мечот беше продолжен до крајот. На крајот заврши 1-1, но резултатот е во втор план, по големиот инцидент.

Еуромилк стигна до триумф од 2-0 на домашен терен против Тиквеш и единствен освои три бода на денешните натпревари од второлигашката фудбалска конкуренција. Андреј Кудијан во 14.минута ги доведе домашните во водство, а Андриан Чаволи во 81.минута го потврди триумфот.

ФК Скопје одигра само 1-1 протув Велазерими и не успеа да се доближи до лидерот Академија Пандев, кој утре го пречекува Металург. Фуркан Али донесе предност за Велазерими, но Ѓоко Алексовски израмни уште во првото полувреме. Сепак, Фк Скопје не успеа да стигне и до триумф.

Новаци исто така одигра 1-1 на домашен терен против Вардар Неготино, а на крајот имаше и инцидент. Симјановски во 66.минута го изненади домашниот тим, но Благојче Марковски израмни четири минути подоцна. Новаци тргна по победа, но во финишот беше физички нападнат еден претставник на гостинскиот тим.

Хоризонт Турново и Тетекс одиграа реми без голови.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.