ВТОРА ЛИГА - ЗАПАД: Гостивар поразен, Струга се спаси во 95. минута! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Гостивар поразен, Струга се спаси во 95. минута!

ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Гостивар поразен, Струга се спаси во 95. минута!

Гостивар доживеа неочекуван пораз во 9. коло од Втората македонска фудбалска лига во западната конкуренција, додека екипата на Струга Трим Лум, пак, се спаси од пораз во 95. минута на дуелот против Зајази.

Еуромилк ГЛ славеше против Гостивар со 1-0, благодарение на погодокот на Флорент Османи уште во 9. минута од средбата.

Струга Трим Лум, пак, иако имаше негатива од 1-0 на гостувањето против Зајази, на крајот се спаси со голот на Арбен Тафе во 95. минута. Домашните до предноста дојдоа со голот на Илир Џемаили во 34. минута од натпреварот.

Лабуништа со голот на Игор Клечкароски од пенал во 36. минута дојде до триумф од 1-0 против Новаци, додека Македонија ЃП славеше 4-1 против Локомотива. На стадионот во Ѓорче Петров, Локомотива најпрво имаше водство со голот на Мартин Даневски од 11. минута, но потоа „лавовите“ дојдоа до комплетен пресврт со головите на Михајло Јакимоски и Кристојан Костовски во првото полувреме, и Боби Божиновски и Иван Настевски во вториот дел.

РЕЗУЛТАТИ – 9. КОЛО

Еуромилк ГЛ – Гостивар 1-0

Зајази – Струга Трим Лум 1-1

Македонија ЃП – Локомотива 4-1

Лабуништа – Новаци 1-0

Велазерими – Тетекс (утре, 14:30 ч.)

ТАБЕЛА: Велазерими(-1) 16 бода, Струга Трим Лум 16, Гостивар 15, Еуромилк ГЛ 13, Локомотива 12, Тетекс(-1) 12, Лабуништа 12, Македонија ЃП 10, Новаци 8, Зајази 6 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.