Заре Марковски на клупата на Трабзон - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Заре Марковски на клупата на Трабзон

Заре Марковски на клупата на Трабзон

Поранешниот македонски селектор Заре Марковски е нов шеф на стручниот штаб на Трабзон, откако успеа да ги договори условите за преселба на клупата на овој турски прволигаш. Откако претходно не се договори за преземање на кормилото на бугарскиот првак Лукоил, Марковски овојпат експресно ги договори деталите, па раководството на Трабзон преку своите профили на официјалните мрежи го потврди ангажманот на Македонецот.

Деталите околу соработката ќе бидат обелоденети во следните неколку дена, а турските медиуми со самата информација за трансферот забележаа дека Марковски во ниту еден од последните пет клубови во кои работел не се задржал повеќе од една година. Истото беше случај и во Македонската Кошаркарска Федерација, каде тој ја имаше улогата на директор и прв соработник на Петар Наумоски, но по серијата конфликти самиот си замина од оваа функција.

Во својата тренерска кариера Заре Марковски има седено на клупата на бројни клубови, меѓу кои и Реџо Емилија, Олимпија Милано, Виртус Болоња, Лимож, Венеција, Јуве Касерта, Лугано…

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.