Ждрепка во Париз – Ракометарките ги чекаат противниците за ЕП 2018 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
24/09/2017 15:20
Фудбал
24/09/2017 15:23
Ракомет
23/09/2017 20:45
Ракомет
23/09/2017 19:04

Ждрепка во Париз – Ракометарките ги чекаат противниците за ЕП 2018

Ждрепка во Париз – Ракометарките ги чекаат противниците за ЕП 2018

Женската ракометна репрезентација на Македонија денеска ќе ги дознае противниците за следниот квалификациски циклус за пласман на ЕП 2018 во Франција. Со денешната ждрепка во Париз, 28 репрезентации ќе бидат поделени во седум квалификациски групи со по четири тима. Пласман на ЕП обебзедуваат првите две репрезентации од секоја група и најдобрата третопласирана репрезентација во квалификациите.

За денешната ждрепка, Македонија е во третиот шешир заедно со Словачка, Словенија, Украина, Австрија, Белорусија и Турција и овие селекции ги избегнува во претстојните квалификации.

Квалификациските натпревари ќе се играат во три фази. Првите две кола се на 27 септември и 1 октомври, втората фаза (3 и 4.коло) е на 21 и 25 март 2018, а завршните две кола ќе се одиграат на 30 мај и на 3 јуни 2018.

Ждрепка за квалификациите за ЕП 2018:

Прв шешир: Норвешка, Холандија, Романија, Данска, Шведска, Шпанија, Црна Гора

Втор шешир: Русија, Германија, Полска, Унгарија, Србија, Чешка, Хрватска

Трет шешир: Словачка, Словенија, Украина, Австрија, Белорусија, Турција, Македонија

Четврт шешир: Италија, Исланд, Литванија, Португалија, Швајцарија, квалификант 1 и квалификант 2.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.