„Ѕверско“ деби на Младеновски во Словенија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

„Ѕверско“ деби на Младеновски во Словенија

„Ѕверско“ деби на Младеновски во Словенија

Љубомир Младеновски неколку години наназад важеше за голем талент во МЗТ Скопје, но откако редовно беше резервен центар без позначителна минутажа, македонскиот репрезентативец реши да си замине и среќата да си ја побара во Словенија, потпишувајќи договор со амбициозниот прволигаш Илирија каде тренер е Саша Дончиќ, таткото на суперѕвездата Лука Дончиќ.

Македонецот веднаш стави до знаење дека не планира да игра епизодна улога и во Словенија како што тоа беше случај во татковината, откако Младеновски имаше извонредно деби во дресот на Илирија на стартот од новата сезона.

Неговиот тим се сретна со Рогашка и по две продолженија беше поразен со резултат 95-98, но македонскиот интернационалец одигра импресивно, реализирајќи 19 поени и 18 скокови со само три промашувања од поле (7/10).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.