ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД: Тетекс го прослави јубилејот на „Војводи“ со реми против Струга, Главевски донесе триумф за Пелистер

На дуелот на кој „Војводи“ славеа 30 години од своето формирање, Тетекс дојде до реми (1-1) против лидерот Струга Трим Лум во 12. коло од Втората лига Запад.

Арбен Тафе во 26. минута донесе водство за Струга, а Тетекс израмни во 58. минута со голот од пенал на Меритон Салии.

Благојче Главевски донесе победа за Пелистер на дуелот со Гоблен јуниор од 2-0. Главевски ги постигна двата гола за домашните, во 29. и во 85. минута од средбата.

Гостивар загуби со неверојатен пресврт во финишот со 2-3 од Генч Калемлер. Флорент Османи со гол во 56. минута донесе предност за Гостивар од 2-1, откако ретходно, по првото полувреме резултатот гласеше 1-1. Валон Закири донесе водство за Гостивар уште во 5. минута, а израмни Арменд Даути во 33. минута. На крајот Генч Калемлер стигна до победата со головите на Хасан во 79. минута од пенал и Алии во 90. минута.