Арсенал триумфално со Брајтон за зацврстување на врвот (ВИДЕО)

Арсенал дополнително се зацврсти на врвот од Премиерлигата пред Манчестер сити, сега со седум бода предност, откако во новогодишната вечер славеше со 2-4 на гостувањето против Брајтон.

Победникот на дуелот беше решен уште во првото полувреме кога „топчиите“ со два гола создадоа недостижна предност за три бода.

Сака уште во 2. минута погоди за 0-1, а Одегард во 39. минута веќе зголеми на 0-2.

Во второто полувреме Нкетиах зголеми на 0-3, а Мартинели беше стрелец и за 1-4, откако Митома намали претходно на 1-3. А поблаг пораз за домашните обезбеди Фергусон со голот во 77. минута за 2-4.

Арсенал сега со 43 бода е на врвот пред Манчестер сити кој е со 36 бода, а Њукасл е на третата позиција со 34 бода.