Брајтон го посрамоти Ливерпул (ВИДЕО)

Фудбалерите на Брајтон и Хов Албион го шокираа Ливерпул откако во натпревар од 20. коло во англиската премиер-лига славеа на домашен терен со 2-0. Ливерпул кој има голем број проблеми со повредени фудбалери немаше сила да направи ништо повеќе на традиционално тешкото гостување.

Откако по првото полувреме резултатот на семафорот изнесуваше 0-0, домаќините до водство од 1-0 стигнаа со погодокот на Соломон Марч во 47. минута. Шест минути подоцна истиот фудбалер зголеми на 2-0, додека конечните 3-0 ги постави Дени Велбек во

Во останатите мечеви од програмата во 16 часот: Евертон – Саутемптон 1-2, Нотингем Ф. – Лестер 2-0 и Вулверхемптон – Вест Хем 1-0.

Претходно денеска во големото дерби на Манчестер, Јунајтед славеше над Сити со 2-1.