Лутон го понижи Брајтон, „нула“ на Фулам и Евертон (ВИДЕО)

Екипата на Лутон го приреди најголемото изненадување во вечерашните натпревари во Премиерлигата, откако го совлада тимот на Брајтон со убедливи 4-0.

Уште после само три минути беше 2-0 за домашниот тим, а до крајот на полувремето и трет гол, а потоа во вториот дел и четврт за да ја зголеми хаваријата на гостите.

Лутон поведе преку Адебајо уште во 1. минута, а Огбене во третата го однесе Лутон до 2-0. Адебајо во 42. минута ја зголеми предноста, а потоа и со хет-трик во 56. минута ги отстрани сите дилеми околу победникот, ако воопшто ги имаше.

Фулам и Евертон одиграа нееефикасен натпревар кој заврши без голови. Евертон имаше голема шанса, но ја погоди пречката, а играчите на Фулам ја исфрлаа топката од гол-линијата.