Селекцијата до 15 години убедлива и на вториот меч на развојниот турнир на УЕФА во Молдавија

Младата фудбалска селекција на Македонија до 15 години одигра уште еден квалитетен натпревар и запиша нова победа на меѓународниот УЕФА развоен турнир кој годинава се одржува во Молдавија.

Во втората рунда од меѓународниот турнир, избраниците на селекторот Иљами Исени сосема заслужено остварија победа над соодветната селекција на Андора со убедливи 3-0.

Од самиот старт, Македонија наметна иницијатива, го притисна противникот на неговата половина, играше отворено, а тоа вроди со погодок уште во 14. минута. Крстевски по одличниот продор упати ефективен пас до Васовски, кој ја искористи одличната ситуација во која се најде и постигна гол за водство од 1-0. Во 28. минута одлична можност за нашите фудбалери, Бочески испрати одличен удар од далечина, но голманот на Андора имаше одлична интервенција, со што не дозволи зголемување на водството. Во 35. минута и Васоски се најде во одлична можност, но неговиот удар заврши покрај голот на противникот.

Во продолжението, Крстевски и Алими не искористија нови добри прилики за погодок. Во 59. минута, сосема заслужено, нашите млади фудбалери преку Велески дојдоа до предност од 2-0. Во 90. минута Ристиќ по одличниот соло продор постигна нов погодок за Македонија со кој беа поставени конечните 3-0.

Во првото коло, младите фудбалери на Македонија ја совладаа Ерменија со 2-1. Во последното коло ќе се соочиме со домаќинот на турнирот, селекцијата на Молдавија.