Какво лудило: Баер Леверкузен по навика во судиско продолжение до победа (ВИДЕО)

Неверојатен натпревар одиграа Баер Леверкузен и Волфсбург во првиот натпревар од 4. коло во Бундеслигата.

Како што и минатата сезона стигнаа до титулата, „фармацевтите“ продолжуваат и во новата сезона со победа во самиот финиш од мечевите. Волфсбург стигна до водство од 0-1 со автоголот на Мукеле во 5. минута. Следуваа два гола на домаќините, Вирц во 14. и Тах во 32. минута за целосен пресврт и водствод од 2-1. Сепак, до крајот на првиот дел гостите повторно стигнаа до водство, откако прво преку Борнау во 37. минута израмнија на 2-2, а потоа поведоа со голот на Сванберг во првата минута од судиското надополнување.

Ново израмнување донесе Хинкапие во 49. минута (3-3), додека конечните 4-3 ги постави Бонифејс во 93. минута.